ZNAKI I SYMBOLE – Józef Grzegorz Michałek malarstwo | rysunek | kolaż

Do 22 marca 2015 r. w Galerii DAP, Dom Artysty Plastyka w Warszawie, ul. Mazowiecka 11A prezentowana jest wystawa uznanego artysty Józefa Michałka pt. „ZNAKI MOJEGO ŚWIATA”. 

 Poszukiwanie odpowiedzi w sztuce dokonuje się poprzez obrazy znaków, które są uporządkowanym zapisem plastycznym. Operowanie kodami symboli stwarza nieograniczoną możliwość interpretacji zarówno twórcy jak i odbiorcy.

  • Założeniem artysty jest stworzenie wizji świata odzwierciedlającej jego wrażliwość. Daje to niewyczerpane możliwości przetwarzania sfery tematycznej i wyrażania jej poprzez uczucia i doznania. Świat ten jest ciągle odkrywaną płaszczyzną twórczą, na której dokonują się nowe wtajemniczenia poprzez intelekt, podświadomość i intuicję.
    Takie poszukiwania to kompilacja znaków i symboli, do których odczytywania bezpośredni dostęp mają nieliczni.
  • Czytanie dzieła sztuki, poznawanie jego metafizycznego zapisu to domena odbiorcy. Zgłębianie tajemnicy obrazu umożliwia odkrycie jego treści i zakodowanych przez artystę myśli. Szukanie "SENSÓW" daje odpowiedź na określone, spektakularne pytania: WIARY, PRZEMIJANIA, BYTU, PRZESTRZENI,... Poprzez znaki i symbole odbiorca wchodzi w dialog z artystą, dopowiada treści, odkrywa własną rzeczywistość. Jednak dzieło plastyczne jest zawsze wyzwaniem intelektualnym wnoszącym nową jakość w odbiorze, bez możliwości zgłębienia jego przesłania i tajemnicy.
    Pełne poznanie intencji, zamierzeń twórcy zdaje się być czymś nierealnym, tak jak niemożliwym jest całkowite poznanie wnętrza, myśli, uczuć drugiego człowieka. 

Zapis 2012 J.G. Michałek.

foto w galerii