Na takie święto warto czekać cały rok

Organizatorzy postarali się, aby w programie dwudniowych obchodów „Dni Solca 2017” każdy znalazł coś, co go zainteresuje. Najpierw w sobotnie popołudnie miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać zabytkowe auta SAAB, których przyjechało do Solca nad Wisłą ponad 30. Jakże pięknie prezentowały się te okazy w otoczeniu naszego zabytkowego Gminnego Ośrodka Kultury. Wzbudziły zainteresowanie oglądających, którzy z zaciekawieniem zaglądali do środka aut czy pod maskę oraz robili sobie zdjęcia przy pojazdach. W końcu takie auta nie jeżdżą na co dzień po naszych drogach. Składamy podziękowania grupie „SAAB Historic Team Poland” za to, że zechciała zaprezentować w Solcu nad Wisłą swoje klasyki, podzielić się swoją pasją.

Dalsza część pierwszego dnia imprezy miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury. Tam, o godz. 18. nastąpiło otwarcie trzech wystaw:malarskiej - P. Jolanty Kuśmierz, rysunkowej – P. Maryli Giszczak i fotograficznej – P. Przemysława Chudkiewicza. Wójt - Pan Marek Szymczyk wraz z Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Panią Mariolą Kolenda powitali autorów prac i przybyłych gości, po czym wszyscy skierowali wzrok na ekspozycje prac, podziwiając talent i wyobraźnię artystów.

Po doznaniach wzrokowych nadeszła uczta dla uszu. O godz.19 rozpoczął koncert w wykonaniu duetu „The Positive Duo” w składzie: Aleksandra i Wojciech Lipińscy. W sali kinowej GOK rozbrzmiała muzyka, przy dźwiękach gitary i śpiewu mogliśmy odbyć muzyczną podróż przez różne kraje i gatunki, od światowego jazzu przez polską muzykę m.in. Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego do autorskich utworów Państwa Lipińskich. Publiczność dała się porwać muzyce, włączała się w śpiew, a za piękny występ podziękowała długimi brawami i owacjami na stojąco.

Ale to jeszcze nie był koniec sobotnich obchodów Dni Solca. Przed godz. 22 Gminny Ośrodek Kultury ponownie wypełnił się gośćmi, którzy przyszli na nocny seans filmowy do „Kina za Rogiem”. Tak upłynął pierwszy dzień obchodów „Dni Solca 2017”.

Niedzielny program imprezy rozpoczął się od rywalizacji, najpierw wędkarskiej, następnie pożarniczej i sportowej. Już o 6 rano zebrali się miłośnicy wędkowania, rywalizując o puchar Wójta. Najskuteczniejszymi wędkarzami okazali się – Ernest Olender w kategorii juniorów oraz Karol Marchewka w kategorii seniorów.

Następnym punktem były zawody sportowo – pożarnicze. Do rywalizacji przystąpiło 7 ochotniczych drużyn pożarniczych (w tym jedna kobieca) i po 2 młodzieżowe drużyny dziewcząt i chłopców, którzy zmierzyli się w ćwiczeniach bojowych oraz sztafecie z przeszkodami. Choć pogoda nie ułatwiała przebiegu zawodów, druhom i druhnom nie brakowało zapału, każda drużyna chciała zaprezentować swoje umiejętności. W klasyfikacji generalnej w grupie OSP niezwyciężeni okazali się druhowie z Solca nad Wisłą, natomiast w grupie MDP - dziewczęta z Sadkowic i chłopcy z Solca nad Wisłą. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, a młodzież także koszulki, czapki, medale. Strażacy udali się na wspólne  grillowanie i zwolnili boisko gminne piłkarzom. GKS WISŁA SOLEC rozegrała mecz z drużyną SKS Leokadiów. Gospodarze nie dali się zwyciężyć gościom, mecz zakończył się wynikiem 1:0.  

Po tych wszystkich zmaganiach przyszła pora na rozrywkę. Artystyczna część obchodów Dni Solca odbyła się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury.

O godz. 15.30 Wójt, Pan Marek Szymczyk powitał przybyłych i skierował słowa podziękowania do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie dwudniowej imprezy, tym bardziej, że dwa dni wcześniej przez Solec przeszła nawałnica, która choć nie spowodowała strat w zdrowiu i mieniu, to zniszczyła wiele drzew i zostawiła po sobie straszny krajobraz. Dzięki zaangażowaniu służb mundurowych oraz pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych udało się przed weekendem uporządkować teren, aby impreza mogła się odbyć. Na czas części artystycznej, jak na życzenie, po deszczowym przedpołudniu, rozstąpiły się chmury i wyszło słońce. Następnie na scenie odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego pn. „Gmina Solec nad Wisłą – zabytki architektury i budownictwa”, do którego złożono aż 66 prac. Komisja powołana przez Organizatora - Wójta Gminy przyznała po 3 miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych. Autorów zwycięskich zaproszono na scenę, Wójt wręczył nagrody i dyplomy, następnie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Przez kolejne godziny na scenie prezentowały się zespoły ze swoimi programami artystycznymi. W miłą atmosferę wprowadził przybyłych zespół „Powiślacy” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą, który wyśpiewał kilka ludowych utworów. Po nim grupa kobiet i grupa dzieci z Sadkowic zaprezentowały taneczne show, skupiając pod sceną liczną grupę widzów. Następnie dziecięcy zespół „Powiślaczki” działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Lipsku w pięknych barwnych strojach wykonał kilka pieśni, przyśpiewek i tańców ludowych. Po nim na scenie rezentowała się liczna grupa dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych w Solcu nad Wisłą w programie tanecznym, gimnastycznym, mogliśmy także wysłuchać kilku wszystkim dobrze znanych utworów zespołu ABBA w polskiej wersji językowej, jako fragment spektaklu „Mamma Mia”.

Po występach dzieci na scenie pojawiła się chyba najbardziej oczekiwana przez publiczność osoba - Pan Marcin Daniec. Już w pierwszych chwilach swoim poczuciem humoru i żartem wprawił publiczność w doskonały nastrój. Jego satyryczne ujęcie otaczającej nas rzeczywistości sprawiało, że wypełniony po brzegi publicznością plac przy GOK zanosił się śmiechem przez cały występ. Przed zakończeniem wszyscy radośnie zaśpiewali do znanej melodii „..Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu? W Solcu nad Wisłą…”. Za wspaniały występ i dawkę śmiechu widzowie podziękowali owacjami na stojąco, po których Marcin Daniec wrócił na scenę z kilkuminutowym bisem, wcielając się w postać uroczego urwisa – Marcinka, z nieodłącznymi atrybutami: czapką z daszkiem i pluszakiem.

Po krótkiej przerwie technicznej znów pod sceną licznie zgromadziła się publiczność bowiem rozpoczął się koncert zespół „REDLIN”. Zespół zabawił przybyłych folkową muzyką, z dodatkiem takich instrumentów jak gitara czy perkusja, które dodały jej ciekawych brzmień. Publiczność słysząc w ciekawej, lekko rockowej aranżacji znane utwory jak: „Hej Sokoły”, „Katiusza”, „A wszystko te czarne oczy” chętnie włączała się w śpiew i przytupywała do rytmu. Zespół grał i śpiewał tak, że trudno było usiedzieć, miał też świetny kontakt z publicznością. Za koncert otrzymał gromkie brawa a publiczność doczekała się pięknej szantowej melodii na bis.

Nadszedł wieczór a wraz z nim rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „The Acords”.  Lubiący tańczyć bawili się do 1 w nocy, wówczas na scenie pojawiła się Dyrektor GOK - Pani Mariola Kolenda, podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych obchodach „Dni Solca” i zamknęła imprezę. Mamy nadzieję, że zarówno mieszkańcy gminy i goście, dorośli i dzieci, miło spędzili czas w Solcu nad Wisłą w miniony weekend.

 

solec2017 1solec2017 2solec2017 3solec2017 4solec2017 5solec2017 6solec2017 7solec2017 8DSC02259bsolec2017 9